GETTING MY BADANIE OCT TO WORK

Getting My Badanie oct To Work

Getting My Badanie oct To Work

Blog Article

Okulistyka akademicka to część projektu Medycyna here Akademicka, którego celem jest ułatwienie dostępu Pacjentom do lekarzy z wiodących ośrodków klinicznych w Warszawie oraz w Polsce. Zachęcamy do korzystania z konsultacji naszych okulistów oraz okulistów dziecięcych w Warszawie.

Jednym ze sposobów nowoczesnej diagnozy troubleów ze wzrokiem jest badanie OCT. Zobaczmy, jakie schorzenia można dzięki niemu wykryć i sprawdźmy na jakiej zasadzie działa.

OCT jest to specjalistyczne badanie polegające na wykorzystaniu promienia świetlnego i zaawansowanej techniki jego analizy do obrazowania i pomiaru tkanek oka. Tomograf pozwala na uzyskanie niezwykle dokładnych przekrojów oka. Obrazy te umożliwiają odpowiednio wyszkolonemu okuliście ocenę tkanek oka tak jakby oglądał je pod mikroskopem.

Na czym polega to dokładne badanie oka? Przed przystąpieniem do badania OCT oka, pacjentowi aplikuje się specjalne krople, które rozszerzają źrenice. Można się wtedy spodziewać pogorszenia widzenia, a także światłowstrętu. Czas, po którym źrenica ulegnie rozszerzeniu to na ogół 15 minut.

Zastosowanie: Badanie OCT jest szeroko stosowane w dziedzinie medycyny, szczególnie w diagnostyce i monitorowaniu chorób oczu, takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, obrzęk siatkówki czy choroby rogówki.

Badanie OCT opiera się na wykorzystaniu wiązki światła, pochodzącej z diod LED. Specjalista jest w stanie ocenić obraz odbicia światła od warstw siatkówki, co umożliwia bardzo wczesne wykrywanie zmian chorobowych w różnych strukturach oka.

Niewiele placówek jest wyposażonych w specjalistyczny sprzęt niezbędny do wykonania skanu. W placówkach Medicover takie badanie robimy w dwóch miastach:

Innym ważnym wskazaniem do wykonania badania OCT tarczy nerwu wzrokowego jest pogorszenie ostrości widzenia o nieustalonej przyczynie.

Dzięki niemu możliwe jest znacznie szybsze wykrywanie zmian w obrębie dna oka. Na czym polega badanie OCT, kiedy należy je wykonać i jak się do niego przygotować?

Jak przebiega cała procedura? Pacjent siada przed aparaturą i opiera głowę na specjalnej podpórce. Następnie oko jest skanowane przez tomograf, a specjalista przeprowadzający badanie wydaje badanej osobie różne polecenia dotyczące tego, pod jakim kątem ma ona patrzeć. 

OCT jest przydatne w diagnostyce jaskry (umożliwia wczesne wykrycie choroby), a także w diagnostyce i leczeniu chorób rogówki. OCT oka umożliwia wykrycie schorzeń takich jak np.: 

Badanie OCT umożliwia wykrycie chorób w przednim i tylnym odcinku oka. Pozwala na potwierdzenie wielu zmian, w tym AMD (zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem), jaskrę, centralną retinopatię surowiczą, stożek rogówkowy, obrzęk rogówki i wiele innych stanów patologicznych.

Przy pomocy aparatu do badania OCT lekarz okulista kieruje do wnętrza oka wiązkę światła, która przenika przez struktury gałki ocznej bądź jest przez nie odbijana. Specjalista następnie obserwuje na monitorze utworzony dzięki badaniu obraz oka i jest w stanie wyciągnąć odpowiednie wnioski w celu ostatecznego postawienia diagnozy.

OCT oczu powinno być wykonywane u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą w celu zapobiegania utracie wzroku, do której może dojść na skutek zmian cukrzycowych. Innymi osobami, które powinny poddać się tomografii dna oka, są pacjenci cierpiący z powodu nadciśnienia tętniczego, a także osoby z wadami wzroku, przede wszystkim wysoką krótkowzrocznością. Badanie powinno być również wykonane w przypadku powracających migren, uczucia ucisku na gałkę oczną oraz bólu i wytrzeszczu oczu.

Report this page